Srebro w Chamonix i prawie rekord świata

07-15-2014 przez Sekretarz AZS Zostaw odpowiedź »

Jadę po złoto – mówił Marcin Dzieński przed wyjazdem na zawody Pucharu Swiata we wspinaczce sportowej na czas, które zorganizowano 11 lipca br. we francuskim Chamonix. Student informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie czuł niedosyt po występie w finale zawodów w Haiyang.


Już kwalifikacje pokazały, że tarnowianin będzie jednym z głównych kandydatów do złota. Marcin Dzieński z czasem 5,95 s. zajął w nich drugą pozycję. W tej fazie najlepszy, z fantastycznym czasem 5,80 s, był Czech Libor Hroza. Wśród mężczyzn w rywalizacji brało udział jeszcze trzech Polaków – zawodnik AZS PWSZ Tarnów Jędrzej Komosiński oraz Michał Lewicki (MKS Tarnovia) i Tomasz Sordyl (Speed Rock Wadowice). Nie udało im się jednak uzyskać awansu do finału. Najbliżej kolejnej rundy był Jędrzej Komosiński, który dochodząc do siebie po kontuzji ręki, uzyskał dobry czas 6,88 s. Przy wysokim poziomie rywalizacji wystarczyło to jednak jedynie na 18. miejsce. M. Lewicki i T. Sordyl uzyskali ten sam czas 7,70 i zostali sklasyfikowani na 26. pozycji. Po eliminacjach w lepszych humorach były panie, które w komplecie (Edyta Ropek, Klaudia Buczek, Aleksandra Rudzińska, Monika Prokopiuk i Patrycja Chudziak) awansowały do finałowej szesnastki.

W kolejnej fazie zawodów Marcin Dzieński sprawnie pokonał swojego przeciwnika, a Polski musiały stoczyć bratobójcze pojedynki. Monika Prokopiuk wyeliminowała Edytę Ropek, a Klaudia Buczek Patrycję Chudziak. W ten sposób w ¼ finałów mogliśmy zobaczyć Marcina Dzieńskiego, który jak dobrze naoliwiona maszyna rozpędzał się w drodze do finału i wygrał bieg z Quentinem Nambot (Francja), oraz kolejny polski pojedynek – w parze Rudzińska – Prokopiuk, górą była ta pierwsza. Z kolei Klaudia Buczek trafiła na bardzo dobrze biegającą tego dnia Francuzkę i zakończyła swój udział w zawodach. W półfinałach zobaczyliśmy więc najszybciej biegających w tym roku Polaków. Marcin Dzieński zmierzył się z niezwykle szybkim w tym roku Bossa Mawem (Francja) i bieg ten był najlepszym biegiem tarnowskiego akademika w tym dniu. Uzyskany przez niego czas czyli 5,80 s. jest lepszy od aktualnego rekordu świata (5,88 s.) i był powtórzeniem rezultatu Libora Hrozy z eliminacji. Ze względu na brak homologacji ściany, czasy te nie zostały jednak oficjalnie uznane.

Oba finały odbyły się więc z udziałem reprezentantów Kraju i oba okazały się przegrane dla biało-czerwonych. Aleksandra Rudzińska przegrała z wolniejszą do tej pory Rosjanką Aliną Gajdamakiną, a bezbłędny w poprzednich biegach Marcin Dzieński popełnił jedyny tego dnia błąd i uległ Daniło Boldyriewowi z Ukrainy. Swojej szansy na złoto, pierwsze w karierze, Marcin Dzieński musi więc szukać w kolejnych edycjach pucharowych zawodów.

Wyniki kobiet:

1. GAJDAMAKINA Alina RUS
2. RUDZIŃSKA Aleksandra POL
3. KRASAWINA Maria RUS
4. JAUBERT Anouck FRA

7. BUCZEK Klaudia POL
8. PROKOPIUK Monika POL
9. CHUDZIAK Patrycja POL

16. ROPEK Edyta POL

Wyniki mężczyzn:

1. BOŁDYRIEW Daniło UKR
2. DZIEŃSKI Marcin POL
3. ALIPOURSHENA. Reza IRI
4. MAWEM Bassa FRA

18. KOMOSIŃSKI Jędrzej POL

26. LEWICKI Michał POL
26. SORDYL Tomasz POL

Komentarze wyłączone.

Skip to content