Ola Kałucka sportowym Asem Małopolski!

02-07-2023 przez Sekretarz AZS Zostaw odpowiedź »

Decyzją Kapituły 31. edycji plebiscytu 10 Asów Małopolski, jego laureatką została Aleksandra Kałucka, zawodniczka Klubu Uczelnianego AZS ANS Tarnów. Wyróżnienie nie dziwi, wszak Ola w ubiegłym roku wygrała klasyfikację generalną Pucharu Świata we wspinaczce na czas, wywalczyła srebrny medal Mistrzostw Europy seniorów, a także wszystkie możliwe tytuły w sporcie akademickim – akademickie mistrzostwo Polski, Europy oraz Świata! Warto dodać, że w ub. roku laureatką plebiscytu została siostra Oli – Natalia. Bliźniaczki są polskimi nadziejami na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024.

Gala finałowa 31. edycji plebiscytu 10 Asów Małopolski odbyła się w krakowskim oddziale Narodowego Banku Polskiego. Wzięli w niej udział laureaci, rodziny sportowców, działacze klubów i związków sportowych, przedstawiciele AWF Kraków, spółki Igrzyska Europejskie 2023 i Małopolskiej Rady Olimpijskiej oraz wielu innych gości.

W trakcie uroczystości nagrodzono sportowców i trenerów w plebiscycie Najpopularniejszy Sportowiec Małopolski 2022.

W imieniu tarnowskiej akademiczki nagrodę odebrała jej mama – Pani Sylwia Kałucka.

10 Asów Małopolski 2022 – 31. edycja plebiscytu

1. Dawid Kubacki (Wisła Zakopane) – skoki narciarskie
W 2022 roku osiągnął spektakularny sukces, zdobywając brązowy medal zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. W mistrzostwach świata w lotach wraz z polską drużyną zajął 5. miejsce. Następnie triumfował w klasyfikacji letniej Grand Prix i wywalczył letnie mistrzostwo Polski (indywidualnie i w drużynie), po czym w nowym sezonie zimowym do końca roku wygrał cztery konkursy Pucharu Świata (aż siedem razy stawał na podium!), obejmując pozycję lidera wyścigu po Kryształową Kulę.
W plebiscycie 10 Asów Małopolski zwyciężył po raz trzeci, poprzednio w latach 2019-2020.

2. Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) – szachy
Został pierwszym arcymistrzem z Polski, który zagrał w turnieju pretendentów do tytułu mistrza świata; zawody w Madrycie ukończył na 7. miejscu. Wcześniej wygrał Oslo Esports Cup, imprezę AimChess Rapid z cyklu Meltwater Champions Chess Tour oraz turniej szachów szybkich i błyskawicznych Superbet Rapid&Blitz Poland. W Charity Cup zajął 2. miejsce po dogrywce z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. W rozegranych w Kazachstanie pod koniec 2022 roku mistrzostwach świata w szachach szybkich i błyskawicznych był odpowiednio 13. i 5.

3. Maryna Gąsienica-Daniel (TS Wisła Zakopane) – narciarstwo alpejskie
Następczyni sióstr Tlałek podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie zajęła historyczne 8. miejsce w slalomie gigancie i była 26. w supergigancie. Zakopianka świetnie radziła sobie także w zawodach Pucharu Świata, o czym świadczą miejsca w czołowej dziesiątce zawodów w Mariborze i Semmering (6.), Courchevel i Killington (8.) oraz w Kronplatz i Are (10.).

4. Adrianna Kąkol (KKW-29 Kraków) – kajakarstwo klasyczne
Miniony sezon był jej pierwszym w roli członkini seniorskiej czwórki w kajakarskiej reprezentacji Polski i od razu zaowocował wielkimi sukcesami. 21-letnia krakowianka została mistrzynią świata i Europy na olimpijskim dystansie 500 metrów, a ponadto wraz z koleżankami wygrała także zawody Pucharu Świata – w czeskich Racicach i Poznaniu. To wszystko w zaledwie trzy miesiące wspólnej pracy, gdyż nowa osada powstała w maju 2022 roku.

5. Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM) – kolarstwo
Zawodniczka z Ochotnicy Górnej zajęła, jako pierwsza Polka w historii, 3. miejsce w Tour de France kobiet, a ponadto była druga w wyścigach De Brabantse Pijl – La Flèche Brabançonne i Womens’s Tour. Na mistrzostwach świata ze startu wspólnego zajęła 8. pozycję.

6. Aleksandra Kałucka (KU AZS ANS Tarnów) – wspinaczka sportowa
Zdobywczyni Pucharu Świata w klasyfikacji generalnej, wicemistrzyni Europy, akademicka mistrzyni świata w konkurencji na czas. Jedną z jej najgroźniejszych rywalek w międzynarodowej rywalizacji jest siostra bliźniaczka Natalia, która przed rokiem znalazła się w gronie laureatek 10 Asów Małopolski.

7. Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków) – szermierka
Krakowska szpadzistka stawała na podium zawodów drużynowych – po zaciętym meczu z Francuzkami na 3. stopniu podczas mistrzostw świata w Kairze oraz – wraz z koleżankami z AZS AWF Kraków – na 2. stopniu w klubowym Pucharze Europy. W drużynowym Pucharze Świata w Tallinnie była tuż za podium, spisując się najlepiej z Polek w konkurencji indywidualnej (12. miejsce). Swoją wyższość nad koleżankami udowodniła także podczas mistrzostw Polski. W chwilach wolnych od startów prowadzi zajęcia z szermierki w Tarnowskiej Akademii Fechtunku w Koszycach Wielkich.

8. Michał Wieczorek (Aeroklub Krakowski) – sport samolotowy
Indywidualny i drużynowy mistrz świata w lataniu precyzyjnym, indywidualny wicemistrz świata w lataniu rajdowym, drużynowy mistrz świata w lataniu rajdowym, triumfator zawodów im. Wacława Wieczorka, srebrny medalista Lotu Płd.-Zach. Polski, brązowy medalista MP i Pucharu Polski w lataniu precyzyjnym.

9. Aleksandra Król (KS F2 Dawidek Team.pl) – snowboard
Snowboardzistka z Nowego Targu wygrała w styczniu 2022 roku zawody Pucharu Świata w slalomie gigancie równoległym w Simonhoehe. Największy sukces w karierze osiągnęła także podczas igrzysk w Pekinie, kwalifikując się do ćwierćfinału slalomu równoległego, co oznaczało zajęcia 8. miejsca. W grudniu we włoskim kurorcie Carezza zajęła drugie miejsce w slalomie gigancie równoległym Pucharu Świata. Stanęła na podium także w slalomie równoległym drużyn mieszanych (wraz z Oskarem Kwiatkowskim). Ubiegły rok chorąży polskiej reprezentacji olimpijskiej zakończyła w pucharowej klasyfikacji na 2. pozycji w gigancie równoległym i 3. w slalomie równoległym, a w tym roku jej celem jest medal mistrzostw świata.

10. Łukasz Czapla (Petarda Kraków) – strzelectwo sportowe
Od lat należy do ścisłej światowej czołówki w wymagającej ogromnego opanowania i precyzji dyscyplinie. W 2022 roku wywalczył brązowy medal mistrzostw świata w Chateauroux w strzelaniu do ruchomej tarczy (przebiegi mieszane, z 10 metrów), a w innej konkurencji był tuż za podium, zajmując 4. miejsce.
Trener Roku 2022

Kapituła plebiscytu

Grzegorz Nowosielski – prezes oddziału Polska Press Grupa w Krakowie,
Krzysztof Kawa – kierownik działu sportowego,
Bartosz Karcz – z-ca kierownika działu sportowego,
prof. Andrzej Klimek – rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, patron plebiscytu,
Robert Korzeniowski – najbardziej utytułowany polski sportowiec pod względem liczby zdobytych tytułów mistrza olimpijskiego (cztery złote medale), trzykrotny mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy, rekordzista świata w chodzie sportowym,
dr Marcin Nowak – prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023, szef misji olimpijskiej Tokio 2020 i Pekin 2022, były mistrz Polski w biegu na 100 m, srebrny i brązowy medalista ME w sztafecie, olimpijczyk z Sydney 2000 i Pekinu 2008.

Komentarze wyłączone.

Skip to content