Marcin Dzieński z brązem Igrzysk Europejskich

06-28-2023 przez Sekretarz AZS Zostaw odpowiedź »

Czwartek i piątek, 22 i 23 czerwca 2023 roku zapisały się w historii polskiego wspinania i tarnowskich akademików. Do „złota” wywalczonego w czwartek przez studentkę Akademii Tarnowskiej Natalię Kałucką, Marcin Dzieński dołożył w piątek drugi medal – tym razem brązowy. Polskie barwy reprezentował w „czasówkach” jeszcze jeden wspinacz AZS Akademii Tarnowskiej – Oskar Szalecki. Niezwykle utalentowanego 15-latka od awansu do ćwierćfinału dzieliły zaledwie setne części sekundy. Ostatecznie zajął 9. miejsce. „Złoto” wywalczył Austriak, Lukas Knapp, a „srebro” Francuz – Marceau Garnier.

Marcin Dzieński był jednym z faworytów do wygrania rywalizacji mężczyzn. Początkowe biegi potwierdzały to założenie, a „Rambo” pewnie wygrywał. Najlepszy czas kwalifikacji pozwolił mu na zajęcie 1. miejsca i awans do ćwierćfinału. W nim zawodnik AZS AT potwierdził medalowe aspiracje pokonując Włocha Ludovico Fossaliego.

W półfinale Marcin zmierzył się z Lukasem Knappem z Austrii i kontrolował bieg niemal do samego końca. Niemal, bo na ok. 13. metrze przytrafił mu się niewielki błąd, stracił rytm i reprezentant Austrii wyprzedził go 0,163 sekundy.

Ostatnią szansą na medal był bieg z Francuzem Pierrem Rebreyendem. Obaj wspinacze cały czas biegli „łeb w łeb” ale to Marcin szybciej nacisnął przycisk na szczycie ściany i brązowy medal dla niego stał się faktem!

Bardzo się cieszę, bo start przed własną publicznością jest niezwykłym przeżyciem. Do „złota” zabrakło niewiele, ale brązowy medal też daje mi radość. Teraz przede mną kolejny start w Pucharze Świata, a potem już Mistrzostwa Świata w Brnie – relacjonuje tarnowski wspinacz.

Gratuluję serdecznie kolejnego sukcesu w jakże bogatej karierze sportowej. Mieliśmy nadzieję, że nasi wspinacze pokażą się z dobrej strony, ale dwa medale zdobyte przez nich dla naszego kraju to niewyobrażalny wręcz sukces. Jestem z nich bardzo dumna i cieszę się, że stworzyliśmy w Tarnowie ośrodek wspinaczkowy na światowym poziomie – mówi Rektor AT, dr hab. Małgorzata Kołpa.

Wspaniały wynik, choć jak znam Marcina, jego wolę walki i sportową ambicję, to wydaje mi się, że czuje pewien niedosyt, bo „złoto” było jak najbardziej w jego zasięgu. Brązowy medal to jednak wielki sukces i należy się z niego bardzo cieszyć. Ta zacięta rywalizacja pokazuje najlepiej, jak trudną dyscypliną jest wspinaczka sportowa „na czas” i jak drobne detale decydują o końcowym sukcesie – ocenia Wojciech Nowak, prezes Klubu Uczelnianego AZS Akademii Tarnowskiej.

Galeria foto: Artur Gawle