ZÅ‚oto Pucharu Åšwiata i rekord życiowy Natalii » KU AZS Akademia Tarnowska

Złoto Pucharu Świata i rekord życiowy Natalii

07-04-2023 przez Sekretarz AZS Zostaw odpowiedź »

W czwartej tegorocznej edycji Pucharu Świata we wspinaczce na czas złoto wywalczyła zawodniczka KU AZS Akademii Tarnowskiej Natalia Kałucka. Jest to pierwszy w jej karierze złoty medal w zawodach Pucharu Świata seniorów. Fantastyczne przygotowanie do sezonu, Natalia potwierdziła w półfinale wygrywając go z czasem 6,45s, a więc pobijając swój rekord życiowy i jednocześnie tracąc do rekordu świata należącego do Aleksandry Mirosław zaledwie 0,20 sekundy!

Wyniki kwalifikacji, w których Natalia Kałucka była najszybsza, a Aleksandra miała trzeci czas, pozwalały liczyć nawet na dwa medale. Jednak Ola w biegu rozgrywanym z Włoszką Beatrice Colli, zaliczyła dwa poślizgnięcia, których nie dało się już nadrobić. Natalia za to rozkręcała się z biegu na bieg, zwyciężając pewnie i docierając do półfinału, w którym w niezwykle równym biegu z reprezentantką Chin wykręciła swoją życiówkę 6.45!

W finale tarnowska akademiczka zmierzyła się z Emmą Hunt. Amerykanka biegała w tych zawodach bardzo pewnie i równo, ale nie szybciej niż 6.72, i to Natalia była faworytką tej rywalizacji. Studentka Akademii Tarnowskiej nie zawiodła i wywalczyła pierwszy w swej karierze złoty medal Pucharu Świata seniorów!

W Villars startowali również inni zawodnicy Klubu Uczelnianego AZS Akademii tarnowskiej, ale bez większych sukcesów. Do fazy pucharowej przebiła się jedynie Ola Kałucka. Anna Brożek, Marcin Dzieński i Mikołaj Wróblewski kończyli rywalizację na eliminacjach.

Kobiety:

1. Natalia Kałucka POL
2. Emma Hunt USA
3. Lijuan Deng CHN
4. Beatrice Colli ITA
9. Aleksandra Kałucka POL
18. Patrycja Chudziak POL
22. Anna Brożek POL

W rywalizacji panów ton nadawali Chińczycy. Marcin Dzieński w kwalifikacjach pobiegł 5.49, czyli blisko rekordu życiowego (5.44s), wystarczyło to jednak jedynie na 28. miejsce. By wejść do finałowej szesnastki, należy już w eliminacjach biegać poniżej 5.30s.

mężczyźni:

1. Jianguo Long CHN