Natalia Kałucka Mistrzynią Igrzysk Europejskich!

06-26-2023 przez Sekretarz AZS Zostaw odpowiedź »

Niesamowite emocje zakończone happy endem – tak w skrócie wyglądał pierwszy dzień zmagań w konkurencjach wspinaczkowych w ramach Igrzysk Europejskich. Rywalizację pań w konkurencji „na czas” wygrała studentka wychowania fizycznego naszej Akademii, Natalia Kałucka. Triumf zawodniczki Klubu Uczelnianego AZS Akademii Tarnowskiej oklaskiwała rekordowa liczba kibiców. Nie mogło być inaczej, wszak zawody rozgrywane są na kampusie Uczelni.

W kwalifikacjach 15-metrową ścianę najszybciej pokonywała aktualna liderka Pucharu Świata Aleksandra Mirosław. Natalia Kałucka zajęła w tej fazie drugie miejsce, a to oznaczało, że z najgroźniejszą rywalką może spotkać się dopiero w biegu finałowym.

W ćwierćfinałach obie nasze zawodniczki mierzyły się z reprezentantkami Ukrainy. Mirosław pewnie pokonała Alinę Shchyharievą, a Natalia również bezproblemowo – Oksanę Burovą. W półfinale Mirosław pokonała reprezentantkę Włoch Beatrice Colli, a Natalia wygrała z Francuzką Victoire Andrier. To oznaczało polski finał Igrzysk!

Szybsza w nim okazała się tarnowianka, która sięgnęła po „złoto” poprawiając swój rekord życiowy, który wynosi obecnie 6,573s! Brązowy medal wywalczyła Włoszka, Beatrice Colli.

Jestem bardzo szczęśliwa nie tylko dlatego, że wygrałam, ale także dlatego, że uczyniłam to w domu, przed tarnowską publicznością – mówiła tuż po zwycięstwie Natalia nie kryjąc łez szczęścia.

Jej wspaniały triumf oklaskiwała najbliższa rodzina, przyjaciele oraz koledzy i koleżanki z sekcji wspinaczkowej AZS AT. – Zwycięstwo w Tarnowie smakuje lepiej, ale najważniejszymi celami na ten rok są Mistrzostwa Świata w Brnie, które będą zarazem pierwszą szansą zdobycia olimpijskiej kwalifikacji na Igrzyska w Paryżu w 2024 roku – wyjaśniała Natalia podkreślając, że nie byłoby jej triumfów bez wsparcia siostry bliźniaczki – Aleksandry, która również należy do światowej czołówki zawodniczek uprawiających wspinaczkę „na czas”. – To zabawne, że dziś odpowiadam tu na państwa pytania, a we wtorek, w tej samej sali będę zdawać egzamin – mówiła z uśmiechem złota medalistka IE.

Triumf naszej studentki oklaskiwała również Rektor Akademii Tarnowskiej. – Z całego serca gratuluję Natalii oraz jej trenerowi, Panu Tomaszowi Mazurowi i całemu sztabowi. Emocje były niesamowite, publiczność dopisała, pogoda także. Oglądanie takiego sukcesu naszej studentki w tak pięknych okolicznościach, na terenie naszego kampusu było dla mnie niezwykłym przeżyciem – mówiła dr hab. Małgorzata Kołpa.

Radości nie kryje także prezes KU AZS AT. – To historyczny dzień, triumf, który zapamiętamy na bardzo długo. Natalia kolejny raz odpowiedziała w ten piękny sposób na pytanie „dlaczego Tarnów uważany jest za stolicę polskiej wspinaczki na czas”. Cieszę się bardzo, że udało nam się stworzyć na Uczelni idealne warunki do uprawiania wspinaczki oraz innych dyscyplin. Teraz marzy mi się dobry start innych naszych zawodników, którzy przystąpią do rywalizacji już w piątek – mówi Wojciech Nowak.