Dwukrotnie złoto w Pucharze Świata we wspinaczce

07-25-2016 przez Sekretarz AZS Zostaw odpowiedź »

Dwa zwycięstwa w przeciągu czterech dni. Tak prezentuje się dorobek ostatnich występów Marcina Dzieńskiego, studenta wychowania fizycznego, w zawodach Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas.
W zawodach zorganizowanych we francuskim Chamonix zawodnik KU AZS PWSZ w Tarnowie wygrał kwalifikacje z rewelacyjnym czasem 5,96 s. W fazie pucharowej Marcin pewnie pokonał trzech rywali i awansował do finału w którym wygrał z aktualnym Mistrzem Europy Liborem Hrozą. W rywalizacji kobiet dobrze zaprezentowały się studentki tarnowskiej PWSZ – Klaudia Buczek była czwarta, a Anna Brożek dziesiąta.

Z Chamonix zawodnicy przenieśli się do szwajcarskiego Villars. Również tam Marcin Dzieński nie dał szans rywalom. Co prawda kwalifikacje zakończył na drugim miejscu, ale w biegu o złoto wytrzymał presję i pokonał aktualnego Mistrza Świta, Ukraińca, Daniło Boldyriewa.Jak sam przyznał po zawodach, obawiał się stanu opuszek swoich palców, które były poprzecierane do krwi od intensywnych biegów. Poradził sobie jednak w sposób radykalny, używając do zaklejenia pęknięć skóry… kleju Kropelka.

Wśród pań fantastyczny występ zanotowała Anna Brożek, która trzykrotnie poprawiała swój rekord życiowy i zajęła czwarte miejsce, ulegając w walce o brąz Elmie Fleuret. Klaudia Buczek start w szwajcarskiej edycji Pucharu nie mogła zaliczyć do udanych, ponieważ zajęła dopiero 11. miejsce.

Obecnie Marcin Dzieński prowadzi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Klaudia Buczek jest piąta, a Anna Brożek dziewiąta.