Szczypiorniści zagrają w finale AMP

05-10-2018 przez Sekretarz AZS Zostaw odpowiedź »

W Siemianowicach Śląskich został rozegrany pierwszy półfinał Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej mężczyzn. W półfinale tym wystąpili szczypiorniści reprezentujący Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie. Był to pierwszy turniej rozegrany po reorganizacji tych rozgrywek, a więc po dołączeniu do naszej strefy uczelni ze Śląska oraz Opola. Reprezentanci tarnowskiej PWSZ, ubiegłoroczni brązowi medaliści AMP, stanęli przed bardzo trudnym zadaniem zdobycia awansu do finału, który w tym roku zostanie rozegrany w Opolu.

W mocno obsadzonym turnieju wystartowało 12 akademickich drużyn reprezentujących uczelnie z Krakowa, Tarnowa, Kielc, Rzeszowa, Katowic, Gliwic. Drużyny podzielono na cztery grupy, z czego awans do finałowej „szesnastki” zdobywało tylko pięć najlepszych zespołów.

Losowanie grup półfinałowych wróżyło ciężką walkę podopiecznym trenera Przemysław Markowicza. Reprezentacja PWSZ trafiła do grupy z Uniwersytetem Ekonomicznym z Katowic oraz odwiecznym rywalem – Politechniką Świętokrzyską z Kielc. Turniej rozpoczął się bardzo dobrze dla tarnowskich akademików. Po dobrym meczu szczypiorniści PWSZ wygrali z UE Katowice 40:27. Drugi mecz w grupie studenci PWSZ rozegrali z Politechniką Świętokrzyską pokonując ją 31:19, tym samym zdobywając pierwsze miejsce w grupie. Studenci z Tarnowa w ćwierćfinale trafili na waleczny zespół z Gliwic, Politechnikę Śląską. Mecz tylko w początkowej fazie był wyrównany. Po pierwszej połowie było już 17:9 dla PWSZ z Tarnowa, co dawało awans do pierwszej czwórki turnieju i pewny wyjazd na finały do Opola. Druga połowa to systematyczne powiększanie przewagi przez bardzo dobrze grających reprezentantów PWSZ, co spowodowało, że po 50 minutach gry ze zwycięstwa i awansu cieszyli się studenci naszej Uczelni (końcowy wynik meczu 33:18).

Tym samym szczypiornistom PWSZ została walka w półfinale z reprezentacją Uniwersytetu Rzeszowskiego. Niestety, „naszpikowana” reprezentantami Stali Mielec drużyna URz pokonała reprezentację PWSZ 35:26. W meczu o 3. miejsce szczypiorniści PWSZ zagrali ponownie z dobrze znaną drużyną Politechniki Świętokrzyskiej. Po bardzo dobrym meczu z 3. miejsca, mogli cieszyć się studenci PWSZ, którzy pokonali PŚ 24:16. Tym samym zajmując w całym turnieju 3. miejsce, które jest premiowane awansem do ścisłego Finału Akademickich Mistrzostw Polski, które w tym roku odbędą się w obiektach Politechniki Opolskiej.

Miłym akcentem na koniec półfinałów była indywidualna nagroda dla Alberta Sanka (studenta III roku WF), który został królem strzelców zdobywając w całym turnieju 43 bramki. Tak więc szczypiorniści PWSZ powtórzyli sukces sprzed roku i awansowali po raz dziewiąty do najlepszej „szesnastki” Akademickich drużyn w piłce ręcznej mężczyzn. Życzymy naszym sympatycznym zawodnikom obrony brązowego medalu zdobytego przed rokiem.

Reprezentacja Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie występowała w następującym składzie: bramkarze: Piotr Sądowicz, Mateusz Bednarek, Dawid Ciochoń, zawodnicy z pola (suma rzuconych bramek podczas całego turnieju): Albert Sanek (43), Kamil Drobiecki (29), Damian Misiewicz (26), Filip Frycz (22), Szymon Bielamowicz (17), Krzysztof Więcek (8), Tomasz Sidor (4), Przemysław Zając (3), Andrzej Ogonowski (1), Grzegorz Kuleński (1), Rafał Kluska, Wojciech Wyparło.

Opiekunem i trenerem drużyny działającej w ramach KU AZS PWSZ w Tarnowie jest mgr Przemysław Markowicz, który po zakończonym turnieju powiedział: …turniej, jak co roku był bardzo ciężki jest to 5 meczów rozegranych w trzy dni. Po ubiegłorocznym sukcesie byliśmy drużyną rozstawioną, co znacznie ułatwiło nam walkę o awans do finałów AMP w Opolu. Cieszy mnie bardzo dobra dyspozycja sportowa naszych studentów, grających na co dzień w drużynie SPR PWSZ Tarnów. Ich ciężka praca na treningach nie idzie na marne czego najlepszym przykładem jest Albert Sanek król strzelców całych półfinałów. Ale na pochwałę zasługują również pozostali zawodnicy, którzy zostawili wiele zdrowia i sił na śląskim parkiecie. Dziękuję bardzo moim zawodnikom za walkę i nieustępliwość. Zapraszam do śledzenia finałów, które odbędą się w dniach 31.05– 03.06.2018 r. w Opolu.

1. PWSZ Tarnów – UE Katowice 40 : 27
Bramki zdobywali: Kamil Drobiecki – 5, Tomasz Sidor – 2, Albert Sanek – 7, Szymon Bielamowicz – 8, Krzysztof Więcek – 7, Damian Misiewicz – 4, Filip Frycz – 7.

2. Politechnika Świętokrzyska Kielce – PWSZ Tarnów 19 : 31
Bramki zdobywali: Kamil Drobiecki – 7, Albert Sanek – 14, Szymon Bielamowicz – 2, Krzysztof Więcek – 1, Damian Misiewicz – 4, Filip Frycz – 3.

3. PWSZ Tarnów – Politechnika Śląska Gliwice 33 : 18
Bramki zdobywali: Kamil Drobiecki – 3, Tomasz Sidor – 1, Albert Sanek – 7, Szymon Bielamowicz – 3, Grzegorz Kuleński – 1, Damian Misiewicz – 9, Filip Frycz – 8, Przemysław Zając – 1.

4. Uniwersytet Rzeszów – PWSZ Tarnów 35 : 26
Bramki zdobywali: Andrzej Ogonowski – 1, Albert Sanek – 7, Kamil Drobiecki – 6, Filip Frycz – 2, Szymon Bielamowicz – 1, Damian Misiewicz – 8, Przemysław Zając – 1.

5. PWSZ Tarnów – Politechnika Świętokrzyska Kielce 24 : 16
Bramki zdobywali: Kamil Drobiecki – 8, Tomasz Sidor – 1, Albert Sanek – 8, Szymon Bielamowicz – 3, Damian Misiewicz – 1, Filip Frycz – 2, Przemysław Zając – 1.

Fotografie dzięki uprzejmości organizatorów AMP.