Ola i Natalia Kałuckie w Team100!

11-04-2019 przez Sekretarz AZS Zostaw odpowiedź »

Aleksandra i Natalia Kałuckie zostały włączone, jako pierwsze wspinaczki sportowe, do programu Team100, który wspiera młodych utalentowanych zawodników, członków kadr narodowych, uprawiających indywidualne dyscypliny olimpijskie w wieku 18-23 lata.

Wspólny program Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Fundacji Narodowej powstał w 2017 roku. Team100 jest niezwykle istotnym projektem z punktu widzenia strategii rozwoju polskiego sportu, zwłaszcza w kontekście igrzysk olimpijskich. Wspieramy młode talenty, uczymy odpowiedzialności i podejmowania właściwych decyzji. Myślimy o kształcie polskiego sportu w perspektywie długoterminowej. Jestem przekonany, że ten model dodatkowego wsparcia efektywnie przyczyni się do rozwoju młodego pokolenia mistrzówmówił minister Witold Bańka, pomysłodawca i inicjator programu.

Operatorem projektu jest Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, który kwalifikuje sportowców do programu, kontroluje wydatkowanie środków oraz monitoruje osiągnięcia sportowe. Wsparcie, na które mogą liczyć beneficjenci programu, może sięgać nawet 40 tysięcy złotych rocznie, które można wykorzystać m.in. na fizjoterapię, dietetykę, suplementację, pomoc psychologiczną, lekarską lub naukę i podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Obecnie na liście znajduje się ponad 250 młodych zawodników, w tym sportowcy z niepełnosprawnościami. Choć program ma wymiar długofalowy, to już od momentu wystartowania beneficjenci zdobyli ponad 270 medali w zawodach o randze Mistrzostw Świata i Europy.

Uczestnictwo w programie to dla mnie duża szansa dalszego rozwoju, ale też wielki zaszczyt i wyróżnienie znaleźć się w gronie już całkiem utytułowanych sportowców, a także przyjaciół poznanych podczas Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Buenos Aires. W pewien sposób jestem podekscytowana możliwościami, które się teraz przede mną otwierająpodkreśla Natalia Kałucka.

Niespełna 18-letnie bliźniaczki Aleksandra i Natalia Kałuckie są najbardziej utytułowanymi wspinaczkami sportowymi obecnego młodego pokolenia. Już od wielu lat odnoszą sukcesy na juniorskich zawodach międzynarodowych m.in. 1. miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów we wspinaczce na czas (Aleksandra w 2017, a Natalia w 2018 roku) oraz uczestnictwo w Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Buenos Aires (Aleksandra zajęła 7. miejsce, a Natalia – 8., w formacie olimpijskim). Od dwóch sezonów coraz śmielej poczynają sobie także w rywalizacji seniorskiej, regularnie zajmując miejsca w czołowej „dziesiątce” Mistrzostw oraz Pucharu Świata w sprintach. A dzięki dobrej postawie we wspinaczkowym trójboju wciąż walczą o nominację do Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Więcej informacji o programie Team100 na stronie www.team100.pl i www.insp.pl/team oraz w mediach społecznościowych pod hasztagiem #team100.

informacja: Tomasz Mazur

Komentarze wyłączone.

Skip to content