MichaÅ‚ Derus z szansÄ… na powoÅ‚anie do kadry narodowej » KU AZS Akademia Tarnowska

Michał Derus z szansą na powołanie do kadry narodowej

07-08-2014 przez Sekretarz AZS Zostaw odpowiedź »

Dużym sukcesem Michała Derusa, zawodnika sekcji lekkiej atletyki Klubu Uczelnianego AZS PWSZ w Tarnowie zakończył się V Międzynarodowy Miting Lekkoatletyczny zorganizowany w Katowicach 2 lipca br. Mistrz świata osób niepełnosprawnych w biegu na 100m i jednocześnie student kierunku informatyka PWSZ w Tarnowie wygrał bieg finałowy na 100m z wynikiem 10,51s.
Ponieważ prędkość wiatru nie przekraczała dopuszczalnej wartości wynik ten został wpisany do rankingu PZLA na sezon 2014 i plasuje Michała na czwartym miejscu. Jest to o tyle istotne, że daje mu szanse nominacji do zbliżających się Mistrzostw Europy w Zurychu.

Galeria zdjęć z Mityngu >>>

Należy przypomnieć, że Michał Derus jest wyjątkową postacią w polskim sporcie wyczynowym. W sezonie startowym 2014 już kilkukrotnie biegał szybciej niż wynosi rekord świata w biegu na 100m w jego grupie niepełnosprawności. Niestety, ze względu na brak podczas zawodów delegata Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego albo oficjalnej kontroli antydopingowej wyniki nie mogły zostać uznane za rekord świata. Rekord ten do dziś wynosi 10,72s.

Obecnie Michał Derus, zwany również popularnie Emerytem, puka do drzwi kadry Polski i jeżeli jego marzenie się ziści, będzie to wydarzenie na skalę światową. Zawodnik startujący w zawodach osób niepełnosprawnych z powodzeniem rywalizuje bowiem ze swoimi pełnosprawnymi konkurentami. Trudno sobie wyobrazić bardziej spektakularny sukces.

Obecne wyniki Michał osiąga dzięki współpracy ze swoim trenerem dr. Piotrem Kuczkiem oraz opiece sponsorskiej Grupy Azoty, która otaczając opieką tarnowskiego sprintera wykazała się nie lada znawstwem i wyczuciem sportowym.