Marcin Dzieński Akademickim Mistrzem Europy!

08-10-2015 przez Sekretarz AZS Zostaw odpowiedź »

Wielkim sukcesem zakończył się start reprezentacji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie w zorganizowanych w Katowicach w dniach od 5 do 9 sierpnia, po raz pierwszy w historii rywalizacji sportowej studentów, Akademickich Mistrzostwach Europy we wspinaczce sportowej. W zawodach na czas triumfował student I roku wychowania fizycznego tarnowskiej PWSZ Marcin Dzieński.

Mistrzostwa zorganizowano w trzech konkurencjach: wspinaczce na czas, bulderingu oraz prowadzeniu. Reprezentacja PWSZ w Tarnowie startowała w składzie Marcin Dzieński, Jędrzej Komosiński oraz Marek Wójcik i nastawiała się na walkę o wysokie pozycje w konkurencji na czas. W tzw. czasówkach rozgrywanych w formacie tzw. standardu 10 metrowego wystartowało 60 zawodniczek i zawodników reprezentujących uczelnie z 13 krajów Europy. Konkurencja ta była obsadzona najmocniej z wszystkich rozgrywanych podczas Mistrzostw. Wśród startujących byli medaliści najważniejszych imprez międzynarodowych m.in.: Julia Kaplina (rekordzistka świata z czasem 7:74 sek.), Anna Tsyganowa (złota medalistka ME 2013), Aleksandra Rudzińska (brązowa medalistka MŚ 2014), Klaudia Buczek (srebrna medalistka MŚ 2014), Elena Markuszewa (złota medalistka MŚJ 2013), Marcin Dzieński (brązowy medalista ME 2015), Stanisław Kokorin (srebrny medalista MŚ 2014) czy Aleksander Szilow (obecnie 6 zawodnik w rankingu światowym).

Galeria zdjęć z Mistrzostw >>>

Tarnowianie rozpoczęli kwalifikacje nieco nerwowo. Ostatecznie do fazy finałowej rozgrywanej w systemie pucharowym zakwalifikowali się Marcin Dzieński i Jędrzej Komosiński, Marek Wójcik popełnił błąd przy wstawieniu na ostatni stopień i ostatecznie zajął 19. pozycję. Marcin i Jędrzej wygrali swoje pierwsze pojedynki, dzięki czemu uzyskali awans do pierwszej ósemki, ale ze względu na dość niekorzystne rozstawienie powodowane czasami uzyskanymi w kwalifikacjach (odpowiednio 4. i 6. miejsce) rywalizacja nie pozostawiała im miejsca na żaden błąd. Jędrzej mimo świetnego startu i prowadzenia do polowy wysokości ściany w pojedynku z Aleksandrem Shikowem (Rosja) nie uzyskał awansu i zakończył rywalizację na 7. pozycji. Marcin w swoim biegu pokonał lublinianina Rafała Hałasę, mając świadomość, że w walce o finał będzie musiał zmierzyć się z fantastycznie dysponowanym tego dnia reprezentantem Rosji Stanisławem Kokorinem, który wygrał kwalifikacje. W niezwykle zaciętym pojedynku, zwyciężył tarnowski akademik pokonując Rosjanina jedynie o 0,03 sek.! O tytuł mistrzowski zmierzył się z kolejnym Rosjaninem Antonem Poliakowem. W biegu finałowym Marcin Dzieński uzyskał swój najlepszy tego dnia rezultat, 10 metrów dzielące go od wyłącznika czasu pokonał w czasie 3,77 sek. uzyskując jednocześnie tytuł Akademickiego Mistrza Europy!

Wśród kobiet triumfowała Rosjanka Julia Kaplina, która pokonała tarnowiankę Klaudię Buczek, trenującą na co dzień w AZS PWSZ w Tarnowie, a reprezentującą Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Wysokie miejsca zajęli również inni zawodnicy tarnowskich sekcji wspinaczkowych – Anna Brożek (AZS PWSZ Tarnów, reprezentująca AGH Kraków była 6., podobnie jak Michał Lewicki (MKS Tarnovia, AGH Kraków).

Wojciech Nowak/Kierownik sekcji wspinaczki AZS PWSZ w Tarnowie: jechaliśmy na zawody z nadzieją na medale, ale jednocześnie wiedząc, że rywalizacja będzie stała na niezwykle wysokim poziomie. Czołówka zawodników, którzy startowali w Mistrzostwach uprawia wspinaczkę na czas wyczynowo i rywalizuje w zawodach międzynarodowych. Planowaliśmy awans całej trójki zawodników do fazy pucharowej, a następnie dwójki do strefy medalowej. Przedarł się do niej jedynie Marcin Dzieński, mając niezwykle trudne zadanie. Już po kwalifikacjach wiedział, że w półfinale spotka się najprawdopodobniej ze zwycięzcą kwalifikacji, fantastycznie biegającym tego dnia Stanisławem Kokorinem. Pokonał go, mimo, że próbując „wbić się” w sygnał startowy popełnił falstart i za drugim razem musiał wyczekiwać na start. Koncentrację i motywację utrzymał do samego końca i w pięknym stylu pokonał Poliakowa zdobywając złoty medal Akademickich Mistrzostw Europy. Rywalizacja na standardzie 10 metrowym nie wybacza najmniejszych błędów, wygrywa ten kto biega szybko i bez pomyłek. Te zdarzyły się Marcinowi jedynie w kwalifikacjach. Potwierdził w ten sposób swoją tegoroczną świetną dyspozycję, przypomnijmy, że m.in. wywalczył w tym roku tytuł akademickiego wicemistrza Polski oraz drugiego wicemistrza Europy we wspinaczce na czas. Korzystając z okazji dziękujemy Władzom Uczelni, które z dużą przychylnością patrzą na studencką rywalizację sportową i umożliwiają rozwój sportowy na najwyższym, światowym poziomie. Dziękujemy również Gminie Miasta Tarnowa, która sfinansowała przed Mistrzostwami organizację specjalnego mikrocyklu treningowego, który pozwolił zawodnikom optymalnie przygotować się do startów.

Wyniki końcowe w rywalizacji na czas:

Panowie:

1. Dzieński Marcin POL
2. Poliakow Anton RUS
3. Kokorin Stanisław RUS
4. Szikow Aleksandr RUS
5. Tiapkin Ihor UKR
6. Lewicki Michał POL
7. Komosiński Jędrzej POL
8. Hałasa Rafał POL
9. Konowałow Walentin RUS
10. Styla Hubert POL
11. Lach Thomas AUT
12. Pobereżec Serhij UKR
13. Styła Maciej POL
14. Gomółka Kamil POL
15. Burian Petr CZE
16. Bondar Glib UKR

Panie:

1. Kaplina Julia RUS
2. Buczek Klaudia POL
3. Cyganowa Anna RUS
4. Markuszewa Elena RUS
5. Lach Nina AUT
6. Brożek Anna POL
7. Kołkotina Tetiana UKR
8. Prokopiuk Monika POL
9. Motowiłowa Swietłana RUS
10. Bogdanowa Maria RUS
11. Zacharowa Margarita UKR
12. Mirosław Karina POL
13. Gilemkanowa Dana RUS
14. Poniewozik Milena POL
15. Rudzińska Aleksandra POL
16. Girardet Marine FRA

Komentarze wyłączone.

Skip to content