Futsaliści Akademickimi Mistrzami Polski

03-05-2013 przez Sekretarz AZS Zostaw odpowiedź »

Ogromną sensację sprawiła reprezentacja Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie startująca w zorganizowanych w Lesznie Akademickich Mistrzostwach Polski w futsalu mężczyzn. Tarnowscy studenci, trenujący pod okiem mgr. Krzysztofa Tomalskiego, w fantastycznym stylu zdobyli złoty medal i tytuł Akademickiego Mistrza Polski, pokonując reprezentację Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Droga tarnowskich akademików do tytułu była długa i trudna. Prawo do startu w rozgrywkach półfinałowych (strefa C – Małopolska, Podkarpacie) Akademickich Mistrzostw Polski uzyskali w rozgrywkach środowiskowych, z 5. miejsca, ostatniego premiowanego awansem. W półfinałach zorganizowanych z Krakowie, studenci PWSZ pokazali się z dobrej strony, zajmując wysokie trzecie miejsce i uzyskując prawo gry w finałach krajowych. Zespół zapowiadał walkę o wysokie lokaty, lecz chyba nikt nie przypuszczał, że zagra w samym finale Mistrzostw Polski i wygra go!

Tarnowska PWSZ w leszczyńskich finałach została rozstawiona w grupie A, razem z reprezentacjami Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Śląskiej z Gliwic. Dwa pierwsze spotkania – z drużynami z Białegostoku i Gliwic rozstrzygnęła na swoją korzyść, spotkanie z gdańszczanami miało jednak zadecydować o końcowym układzie tabeli i możliwości gry o miejsca od 1 do 8. Mecz z drużyną Uniwersytetu Gdańskiego był niezwykle dramatyczny, zespół gdańszczan złożony z zawodników grających w ekstraklasie futsalu szybko zdobył przewagę trzech bramek, co jednak nie załamało studentów PWSZ. Odrobili straty i wyszli na prowadzenie 6:4, tracąc jednak w końcowych minutach 2 bramki i remisując całe spotkanie 6:6. Wywalczony punkt dał im jednak pierwsze miejsce w tabeli i awans do pierwszej ósemki Mistrzostw. Kolejne spotkanie tarnowianie rozegrali już w ramach grupy E z Politechniką Łodzką. Remis 1:1 łącznie z 3 punktami przepisanymi z poprzedniej fazy dał im znów pierwsze miejsce w grupie i półfinał w którym spotkali się z Krakowską Akademią. Przeciwnik był trudny, ale znany studentom PWSZ, gdyż z krakowianami spotkali się w ramach rozgrywek środowiskowych i przegrali tracąc prawo do gry o podium Akademickich Mistrzostw Małopolski. Z nawiązką reprezentacja PWSZ powetowała sobie tamtą porażkę, zwyciężając 4:0 i jednocześnie awansując do ścisłego finału, w którym już czekała drużyna Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zacięte spotkanie finałowe obfitowało w dramatyczne momenty, słupki, poprzeczki i niewykorzystane sytuacje. Jednak to tarnowianie opanowali nerwy i rozstrzygnęli ten mecz na swoją korzyść stosunkiem bramek 4:2 stając się Akademickimi Mistrzami Polski! Warto wspomnieć, że studenci tarnowskiej PWSZ będą reprezentować Polskę podczas Akademickich Mistrzostw Europy, które odbędą się w Hiszpanii.

Medal wywalczony przez futsalistów to dla tarnowskiej PWSZ pierwszy medal wywalczony w sportach drużynowych w klasyfikacji ogólnej. Do tej pory uczelnia mogła się poszczycić medalami i tytułami mistrzowskimi w ramach dawniej organizowanych Mistrzostw Polski Wyższych Szkół Zawodowych lub w ramach klasyfikacji typów uczelni (PWSZ) Akademickich Mistrzostw Polski. Medale w ramach klasyfikacji ogólnej studenci PWSZ w Tarnowie zdobywali do tej pory jedynie w sportach indywidualnych. Dorobek medalowy uczelni w tym zakresie to łącznie 10 medali, z czego 6 zdobyli wspinacze, a 4 judocy. W ogólnej klasyfikacji drużynowej do tej pory najlepszym wynikiem w historii uczelni było 6. miejsce wywalczone w AMP w judo kobiet.

Trener Krzysztof Tomalski: radość jest oczywiście ogromna i gratuluję całej drużynie zdobycie złota. To właśnie gra zespołowa była naszym atutem dzięki któremu wywalczyliśmy tytuł mistrzowski. Personalnie nie mieliśmy tak mocnego składu jak inne uczelnie, nie mieliśmy takich indywidualności, mieliśmy jednak najsilniejszą drużynę! Chłopcy po wywalczeniu trzeciego miejsca w turnieju półfinałowym w Krakowie uwierzyli, że nasza siła tkwi w grze zespołowej i jeśli będą konsekwentnie realizować zakładaną taktykę, to mogą wygrać z najlepszymi. Kolejne mecze tylko ich w tym utwierdzały. Dwa ostatnie – półfinał z Krakowską Akademią i finał z Uniwersytetem Rzeszowskim, to w ich wykonaniu mecze wręcz idealne. Realizowali naszą taktykę w 100%, i do tego pracowali niezwykle ambitnie na parkiecie. Słowa uznania należą się wszystkim, każdy z zawodników miał swoje zadanie do wykonania z którego wywiązał się bardzo dobrze. Wspomnieć jednak trzeba o Kamilu Wilku, który został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju i naszym bramkarzu – Dawidzie Ciochoniu, który swoimi paradami całkowicie odbierał przeciwnikom wiarę w możliwość zdobycia gola.

Trener: Krzysztof Tomalski
Kierownik Drużyny: Stanisław Derus

Bramkarze:
Dawid Ciochoń, Rafał Piszczek

Zawodnicy z pola:
Artur Barszcz, Damian Świątek, Dawid Sojda, Szymon Adamski, Konrad Stańczyk, Dariusz Kołton, Mateusz Brzuchacz, Kamil Wilk, Dominik Cabała, Marcin Szczerba.

KOLEJNOŚĆ KOŃCOWA AKADEMICKICH MISTRZOSTW POLSKI W FUTSALU MĘŻCZYZN

I Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
II Uniwersytet Rzeszowski
III Krakowska Akademia
IV Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie
V Politechnika Łódzka
VI Akademia Górniczo-Hutnicza Kraków

KLASYFIKACJA W RAMACH TYPÓW UCZELNI – PWSZ

I PWSZ Tarnów
II PWSZ Leszno

Komentarze wyłączone.

Skip to content