Czwarty raz z rzÄ™du podium Akademickich Mistrzostw Polski » KU AZS Akademia Tarnowska

Czwarty raz z rzędu podium Akademickich Mistrzostw Polski

10-25-2013 przez Sekretarz AZS Zostaw odpowiedź »

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie po raz czwarty z rzędu została sklasyfikowana na trzecim miejscu w klasyfikacji typów uczelni (pwsz) w ramach podsumowania rywalizacji sportowej Akademickich Mistrzostw Polski. W klasyfikacji generalnej tarnowska PWSZ zaliczyła awans o jedną pozycję, zajmując wśród 179 uczelni wyższych 44. miejsce.

Pamiątkowy puchar, brązowy medal oraz okazjonalny dyplom odebrali w Lublinie podczas Gali Sportu Akademiciego, z rąk Minister Sportu i Turystyki Joanny Muchy, przedstawiciele Prezydium Zarządu Klubu Uczelnianego AZS PWSZ w Tarnowie: Prezes Jan Salamon, Wiceprezes Przemysław Markowicz oraz Sekretarz Wojciech Nowak. W trakcie lubelskiej Gali zainaugurowano również nowy sportowy rok akademicki oraz świętowano obchody jubileuszu 90-lecia AZS Lublin.

Pamiątkowe trofea przedstawiciele Prezydium Klubu Uczelnianego przekazali Rektorowi PWSZ w Tarnowie prof. dr. hab. Stanisławowi Komornickiemu w dniu 25 października, dziękując mu jednocześnie za wspieranie sportu akademickiego.

Galeria zdjęć z wydarzenia >>>

PWSZ w Tarnowie po raz trzeci z rzędu stanęła na najniższym stopniu podium w klasyfikacji typów uczelni. Studenci tarnowskiej PWSZ wywalczyli łącznie 686,5 punktu i pozwolili się wyprzedzić jedynie Państwowym Wyższym Szkołom Zawodowym z Leszna (1101,5 p.) oraz z Nysy (818 p.). Tarnowscy studenci wystartowali łącznie w 18 konkurencjach. Co ciekawe tarnowscy akademicy zdobyli średnio, w przeliczeniu na jedną konkurencję 38,1 p. Ich rywale z Leszna zdobyli ich 33,3, a żacy z Nysy tylko 31,4 p.

W klasyfikacji generalnej PWSZ w Tarnowie wyprzedziła m.in. Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Tarnowskie uczelnie wyższe reprezentowała jedynie PWSZ.

Największym sukcesem tarnowskich studentów, trenujących na co dzień w sekcjach sportowych AZS PWSZ Tarnów, był z pewnością złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski zdobyty przez futsalistów. Był to pierwszy medal zdobyty w sporcie zespołowym w klasyfikacji generalnej i do tego od razu złoty. Medale w swoim typie zdobyli biegacze przełajowi (złoty medal). Pierwsi w klasyfikacji typu pwsz byli również wspinacze (zarówno kobiety jak i mężczyźni) oraz piłkarze ręczni, którym brakło jednej bramki aby awansować do finałów krajowych, panie startujące w biegach przełajowych były w swoim typie drugie.

Jan Salamon Prezes KU AZS PWSZ Tarnów: zrealizowaliśmy zakładany na początku roku plan – utrzymaliśmy miejsce medalowe w klasyfikacji typów uczelni, a w klasyfikacji generalnej nawet poprawiliśmy się o jedną pozycję. Bardzo nas to cieszy, gdyż poziom sportu akademickiego rośnie w sposób zauważalny z roku na rok! Z powodzeniem rywalizujemy z dużymi uczelniami akademickimi, wyprzedzamy akademie wychowania fizycznego – to jest naprawdę olbrzymi sukces i powód do zadowolenia. Wszyscy nas pytają kiedy w końcu zanotujemy awans w swojej kategorii. Odpowiadam – jesteśmy konsekwentni w swoich działaniach, stawiamy na jakość a nie ilość. Proszę zwrócić uwagę, że wystartowaliśmy tylko w 18 konkurencjach, a nasi rywale z Leszna i Nysy odpowiednio w 33 i 26. Nasza średnia zdobycz punktowa jest większa niż akademików z Leszna i Nysy. Startujemy po prostu w tych dyscyplinach w których jesteśmy w stanie przygotować na odpowiednim poziomie naszych reprezentantów. Nie gonimy za punktami, cenimy przede wszystkim wynik sportowy realizując naszą misję. Nie byłoby to możliwe gdyby nie olbrzymia przychylność Władz Uczelni z Rektorem prof. dr. hab. Stanisławem Komornickim na czele, Pan Rektor jest znany ze swoich sportowych zamiłowań i rozumie potrzebę realizowania pasji i rozwoju studentów również przez sport. Podziękować należy również naszemu klubowemu sponsorowi, współpraca z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem S.A. jest bardzo dobra i pozwala nam rozwijać studenckie sportowe talenty w sekcjach wyczynowych. Na koniec chciałbym podziękować i pogratulować także trenerom, ale przede wszystkim studentom, gdyż to głównie ich zasługa. Bez ich wysiłku nie byłoby tego sukcesu!

Ostateczna klasyfikacja Akademickich Mistrzostw Polski 2012/2013

Wyższe szkoły zawodowe:

1. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Leszno
2. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Nysa
3. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Tarnów

Klasyfikacja ogólna (łącznie sklasyfikowano 179 uczelni wyższych):

1. AGH Kraków
2. Uniwersytet Warszawski