Pierwszy medal Igrzysk Światowych – World Games dla Polski!

07-18-2022 przez Sekretarz AZS Zostaw odpowiedź »

Sukcesem zakończył się udział Natalii Kałuckiej w The World Games 2022. W zawodach zorganizowanych w amerykańskim Birmingham tarnowska akademiczka wywalczyła srebrny medal! To historyczny, pierwszy medal dla reprezentanta polski we wspinaczce na tej imprezie!
Word Games to igrzyska dyscyplin nieolimpijskich. Niektóre dyscypliny World Games kiedyś były w programie Igrzysk Olimpijskich, a niektóre do nich w ostatnich latach awansowały, jak triatlon czy wspinanie. Pierwsze World Games rozegrano w 1981 roku i tak jak Igrzyska Olimpijskie są rozgrywane co 4 lata. Wspinanie w programie The World Games obecne jest od 2005 roku, w niemieckim Duisburgu przeprowadzono wtedy dwie konkurencje – prowadzenie i czasówki. Bouldering dodano w 2017 roku, organizatorem imprezy był wówczas Wrocław.

W historii żadnemu polskiemu wspinaczowi nie udało się wywalczyć medalu na tej imprezie. Pierwszą jest Natalia Kałucka. Polka była najszybsza w kwalifikacjach, ale ostatecznie w finałowym biegu uległa Amerykance Emmie Hunt. Szóste miejsce wywalczyła druga na nasza reprezentantka, Patrycja Chudziak.

Wśród panów jedynie Marcin Dzieński reprezentował Polskę. Zawodnik AZS ANS Tarnów wywalczył kwalifikację do 8-osobowego finału. Jednak jedynie siódmy czas spowodował, że w pucharowej parze jego rywalem był Veddriq Leonardo. Indonezyjczyk wygrał bieg z Marcinem, a następnie cała rywalizację.

WYNIKI kobiety:
1 Emma HUNT USA
2 Natalia Patrycja KALUCKA POL
3 Franziska RITTER GER
4 Capucine VIGLIONE FRA
5 Andrea ROJAS ECU
6 Patrycja CHUDZIAK POL
7 Tamara ULZHABAYEVA KAZ
8 Yelyzaveta LAVRYKOVA UKR

WYNIKI mężczyźni:
1 Veddriq LEONARDO INA
2 Kiromal KATIBIN INA
3 Yaroslav TKACH UKR
4 Rishat KHAIBULLIN KAZ
5 John BROSLER USA
6 Danyil BOLDYREV UKR
7 Marcin Jan DZIENSKI POL
8 Guillaume MORO FRA

Komentarze wyłączone.

Skip to content