Medalowy weekend tarnowskich akademików

04-07-2023 przez Sekretarz AZS Zostaw odpowiedź »

Puchar Europy w hali Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie otworzył cykl zawodów we wspinaniu na czas. Z okazji startowego przetarcia skorzystało w sumie 54 zawodników z dziesięciu krajów, w tym cała krajowa czołówka. Najwięcej powodów do zadowolenia miał Marcin Dzieński, który wygrał rywalizację wśród Panów oraz siostry Natalia i Aleksandra Kałuckie, które zdobyły odpowiednio „srebro” i „brąz” wśród Pań.

Reprezentantki Polski całkowicie zdominowały rywalizację, zajmując pierwsze cztery miejsca. Klasą dla siebie znów była Aleksandra Mirosław, która w każdym biegu swobodnie schodziła poniżej 6,80 s, aby w biegu finałowym wykręcić kosmiczne 6,40 s, czyli znów czas lepszy od oficjalnego rekordu świata i tylko o jedną setną sekundy wolniejszy od tego osiągniętego podczas Mistrzostw Polski w Lublinie.

Tempo Oli próbowała utrzymać w finale Natalia Kałucka i w efekcie poprawiła swój rekord życiowy (6,79 s), „brąz” padł łupem jej siostry Aleksandry.

Wśród Panów po eliminacjach i pierwszych dwóch rundach pucharowych murowanym kandydatem do zwycięstwa wydawał się być reprezentant Francji Bassa Mawem, który aż do półfinału wspinał się szybko i bezbłędnie.

Jednak w półfinale, w biegu z wicemistrzem świata juniorów , reprezentantem Ukrainy Hryhorijem Ilchyshynem, popełnił błąd i w efekcie powalczył w Tarnowie „brąz”.

W drugim półfinale zmierzyli się dwaj reprezentanci KU AZS ANS Marcin Dzieński i Oskar Szalecki. Ten pierwszy (na co dzień trener Oskara) okazał się lepszy i awansował do finału.

Finał to popis Marcina, który nie tylko wygrał, ale „wykręcił” też kosmiczny rekord Polski, który od soboty wynosi 5,31s. Czwarte miejsce, po przegranym „małym finale” zajął Oskar Szalecki, który w ćwierćfinale ustanowił nowy rekord Polski juniorów (5,53s.)

Drugi dzień zmagań w Tarnowie to Puchar Europy juniorów w konkurencji na czas. Na starcie zameldowało się w sumie 71 zawodników z dziewięciu krajów i jak to w rywalizacji juniorów, byli podzieleni na trzy kategorie wiekowe.