Historyczny sukces wspinaczy

04-12-2016 przez Sekretarz AZS Zostaw odpowiedź »

Marcin Dzieński został Akademickim Mistrzem Polski, a Klaudia Buczek drugim Wicemistrzem AMP. Dwa medale wywalczyli studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie podczas Akademickich Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej. W zawodach rozegranych w Sosnowcu wystartowało 410 studentek i studentów reprezentujących 49 uczelni.W pierwszym dniu rywalizowano we wspinaczce na trudność, która raczej nie jest specjalnością tarnowskich studentów. Mimo to, do finału zakwalifikowała się Klaudia Buczek, która ostatecznie zajęła w nim wysokie 5. miejsce.

Galeria zdjęć z Mistrzostw >>>

O wiele lepiej tarnowscy akademicy zaprezentowali się podczas rywalizacji na czas. Wśród pań do finałowej ósemki najlepszych zawodniczek, które miały rywalizować o medale w systemie pucharowym, zakwalifikowały się Klaudia Buczek i Barbara Szumlańska, zaś wśród panów, do finałowej szesnastki awansowali Marcin Dzieński i Jakub Kozioł.

Obie tarnowianki wygrały swoje pierwsze pojedynki z… również tarnowiankami, tyle, ze reprezentującymi krakowską AGH. Klaudia Buczek wygrała z Anną Brożek, a Barbara Szumlańska z Izabelą Janis. W ten sposób obie awansowały do półfinałów. Niestety, w walce o prawo rywalizowania o złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski, Klaudia Buczek przegrała z późniejszą triumfatorką zawodów – Aleksandrą Rudzińską, a Barbara Szumlańska z Kariną Mirosław. W ten sposób tzw. mały finał stał się wewnętrzną sprawą studentek tarnowskiej PWSZ. Brąz wywalczyła w nim bardziej doświadczona Klaudia Buczek.

Wśród panów rywalizacja była jeszcze bardziej interesująca. Marcin Dzieński po eliminacjach został rozstawiony na odległej 7. pozycji, co oznaczało, że już w półfinale spotka się z broniącym tytułu mistrzowskiego, studentem Politechniki Lubelskiej, Rafałem Hałasą. Dobrze w ćwierćfinale zaprezentował się Jakub Kozioł, który nie zdołał jednak pokonać Michała Lewickiego i ostatecznie zajął wysokie 10. miejsce. Marcin Dzieński w półfinale, po najszybszym biegu dnia pokonał Rafała Hałasę. Mylił się jednak ten, kto uważał, że wyeliminowanie najgroźniejszego rywala uczyni rywalizację nudną. W dwóch kolejnych biegach Marcin fundował licznie zgromadzonej publiczności niebywałe emocje, za każdym razem wygrywając pierwszy bieg oraz przegrywając w wyniku błędów bieg drugi, a o wygranych decydowały jedynie setne sekund. Tak było również w finale, w którym pokonał Jacka Kaczanowskiego, tarnowianina reprezentującego AGH Kraków.

W ubiegłym roku wywalczyłem srebro, w tym złoto z czego bardzo się cieszę, ponieważ nie przyszło łatwo. Rywalizowaliśmy na drogach w formacie klasycznym, a więc bez wcześniejszej znajomości. Ich charakter nie do końca mi odpowiadał, nie mogłem złapać rytmu i odpowiednio się rozpędzić, co zaowocowało słabym miejscem w eliminacjach i prawie każdym biegiem z błędami. Na szczęście te dwa najważniejsze biegi – z Rafałem Hałasą – były bezbłędne, w jednym uzyskałem najszybszy czas dnia. Emocje były jednak do samego końca, takie medale bardzo się cenimówi Marcin Dzieński, Akademicki Mistrz Polski.

To był najlepszy w historii Uczelni występ naszej sekcji w popularnych „ampach”. Co prawda dwa medale w klasyfikacji generalnej zdobyliśmy w roku 2009, ale były to medale brązowe. Tym razem wracamy z tytułem mistrzowskim Marcina i brązem Klaudii. Poza tym niewiele, a dokładnie 10 punktów, brakło dziewczętom do wywalczenia jeszcze jednego medalu – w klasyfikacji końcowej drużyn. Oprócz medalistów, pozostali studenci osiągnęli również bardzo wartościowe rezultaty – Basia Szumlańska ostatecznie zajęła miejsce tuż za podium, ale była o krok od walki o tytuł mistrzowski na czas. Do finału awansował również Kuba Kozioł, który bez kompleksów rywalizował z o wiele bardziej od siebie doświadczonymi rywalami. Dobre miejsca w klasyfikacji generalnej wywalczyli również Michał Duszyński i Franciszek Badowski, którzy zarówno w kategorii na trudność jak i na czas zanotowali dobre występy. Dzięki temu w swoim typie uczelni zajęliśmy pierwsze miejsce, co daje nam bardzo dużą zdobycz punktową do klasyfikacji końcowej Akademickich Mistrzostw Polski – komentuje Wojciech Nowak, kierownik sekcji wspinaczki sportowej KU AZS PWSZ w Tarnowie.

Konkurencja na czas kobiety:
1. Aleksandra Rudzińska / Politechnika Lubelska
2. Karina Mirosław / Politechnika Lubelska
3. Klaudia Buczek / PWSZ Tarnów
4. Barbara Szumlańska / PWSZ Tarnów

Konkurencja na czas mężczyźni:
1. Marcin Dzieński / PWSZ Tarnów
2. Jacek Kaczanowski / AGH Kraków
3. Karol Porwoł / SGSP Warszawa
10. Jakub Kozioł / PWSZ Tarnów

Komentarze wyłączone.

Skip to content