Edyta Mistrzynią Europy, Jędrzej w finale!

10-11-2010 przez Sekretarz AZS Zostaw odpowiedź »

Edyta Ropek, studentka III roku kierunku wychowanie fizyczne w tarnowskiej PWSZ, została Mistrzynią Europy 2010 we wspinaczce sportowej na czas! Jędrzej Komosiński awansował do finałowej 16, a Jakub Pociecha ostatecznie był 22.

Studentka tarnowskiej PWSZ i zawodniczka Alpinus Azoty Tarnów Team obroniła tym samy tytuł mistrzowski, który wywalczyła dwa lata temu w Paryżu.

W biegach eliminacyjnych Edyta uzyskała najlepszy czas – 10,62 sekundy, co zapewniło jej bardzo dobre rozstawienie w finale. W 1/8 finału Edyta pobiegła w parze z Ukrainką Anastazią Sawisko. Polka wygrała ten bieg z czasem 10,82 s., Ukrainka nie wyłączyła systemu pomiaru czasu. W kolejnym biegu zmierzyła się z Rosjanką Dinarą Fakharitdinową, wygrywając go stosunkiem czasów 10,51 s. do 11,91 s. W ½ finału Edyta rywalizowała z kolejną Rosjanką Natalią Titową, również pokonując przeciwniczkę z czasem 10,51 sekundy, Natalia odpadła od ściany.

Jednak najbardziej emocjonujący bieg dopiero był przed Edytą. Wydawało się, że Polka nie ma szans z Ksenią Aleksiewą, z którą w tym roku, podczas zmagań pucharowych, przegrywała wszystkie bezpośrednie pojedynki. Jednak tym razem to Edyta pokazała prawdziwą sportową siłę, wygrywając w najszybszym pojedynku tych zawodów stosunkiem czasów 10,05 s. do 10,35 s. oraz ustanawiając nowy rekord Polski. Warto dodać, że zmagania odbywały się na mniejszych chwytach, niż jest to zazwyczaj, co stanowiło dodatkową trudność dla zawodników.

W zmaganiach mężczyzn zwyciężył Rosjanin Sergiej Abrakchmanow, przed swoim rodakiem Stanisławem Kokorinem. Na trzecim miejscu uplasował się Czech Libor Hroza. Najlepszy z Polaków był Łukasz Świrk, który zajął 7. pozycję.

Zawodnicy klubowi AZS PWSZ w Tarnowie – Jędrzej Komosiński i Jakub Pociecha nie zaliczyli tych zawodów do udanych mimo dobrego przygotowania. Jędrzej z jedenastym czasem eliminacji awansował do fazy pucharowej zawodów, gdzie spotkał się z późniejszym zdobywcą srebrnego medalu Stanislavem Kokorinem z Rosji. Niestety, dwa falstarty studenta tarnowskiej PWSZ skutkowały dyskwalifikacją i ostatecznie 16. miejscem w klasyfikacji generalnej. Jakub Pociecha zanotował najlepszy start na standardzie w oficjalnych zawodach międzynarodowych, ale zejście poniżej 10 sekund wystarczyło jedynie do zajęcia 22 miejsca. Kolejny z reprezentantów Polski – Tomasz Oleksy – podobnie jak Kuba nie awansował do fazy pucharowej, a czas z eliminacji pozwolił mu zająć 19. miejsce.

Niepowodzenia w Imst Jędrzej i Tomek Oleksy powetowali sobie w krajowych zawodach Kielich Masters 2010 zorganizowanych w Lubinie.

Zgodnie z tradycją w pierwszy dzień (25 września, sobota) zawody rozgrywane są na drogach o długości ok. 23 metrów przykręconych na tzw. kielichu (wieża ciśnień).

Wśród panów triumfował aktualny Mistrz Polski Łukasz Świrk, który w biegach finałowych pokonał Jędrzeja. Na trzeciej pozycji uplasował się Tomasz Oleksy.

W drugim dniu zawody zostały rozegrane w galerii handlowej Cuprum Arena na specjalnie w tym celu postawionej ścianie wspinaczkowej. Znów zwyciężył Łukasz Świrk i znów na niższych stopniach podium stawali reprezentanci tarnowskich klubów, tym razem w odwrotnej kolejności – drugi był Tomasz Oleksy z Tarnovii a trzeci Jędrzej Komosiński/AZS PWSZ Tarnów.

Jędrzej Komosiński: dwukrotnie stanąłem na podium i jestem oczywiście zadowolony. Te wyniki to potwierdzenie dobrej formy, którą udało się wypracować przez wakacje. Trenowałem pod kątem Mistrzostw Europy w Imst, tam niestety, mimo jeszcze lepszej dyspozycji skończyło się na 16 miejscu, szkoda bo apetyt był większy – po eliminacjach byłem 11, ale dwukrotny falstart wyeliminował mnie z walki. Zresztą za drugim razem wystartowałem po sygnale startowym co potwierdziła analiza zapisu wideo, sędziowie w Imst byli jednak nieubłagani. To co nie wyszło w Austrii, wyszło w Lubinie – dobre, szybkie i równe biegi zaprocentowały drugim miejscem w sobotę. W niedzielę czułem już zmęczenie po długich drogach na „kielichu” i stąd zamiana na podium z Tomkiem Oleksym.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Tarnów.