Ola KaÅ‚ucka mistrzyniÄ… Å›wiata! » KU AZS Akademia Tarnowska

Ola Kałucka mistrzynią świata!

09-04-2017 przez Sekretarz AZS Zostaw odpowiedź »

Tytuł mistrzowski zdobyła Aleksandra Kałucka w rozgrywanych w Innsbrucku Mistrzostwach Świata Juniorów we wspinaczce. Zawodniczka Klubu Uczelnianego AZS PWSZ w Tarnowie wywalczyła złoty medal we wspinaczce na czas.

Droga tarnowianki do sukcesu nie była łatwa. Po eliminacjach zajmowała odległą 12. pozycję. Wyżej była jej siostra Natalia, która z czasem 9.37s uplasowała się na 5. miejscu. Oznaczało to siostrzany pojedynek już w pierwszej rundzie fazy pucharowej. Lepsza była Aleksandra, a Natalia ostatecznie zajęła 11 miejsce.

W kolejnych rundach Ola dzięki szybkim, ale przede wszystkim bezbłędnym biegom eliminowała swoje przeciwniczki. W finale spotkała się z reprezentantką Chin YiLing Song, pokonując ją z czasem 8.67s. Brąz trafił do Rosjanki Poliny Aksenowej.

W tej samej grupie wiekowej startowała jeszcze jedna reprezentantka Polski, Natalia Woś. Zajęła ona 15. pozycję.

Panom nie udało się zdobyć medalu. Najszybszym Polakiem okazał się Wojciech Ratajczak (36. miejsce), Bartłomiej Podlewski/Sportiva Tarnów był 53., a Konrad Gruszka/AZS PWSZ Tarnów 54. Olaf Malinowski zajął 62.

Złoty medal tarnowianki jest jedynym, jak na razie, medalem zdobytym przez reprezentantów Polski w Mistrzostwach, które potrwają do 10 września. Z rezultatów uzyskanych w innych konkurencjach wspinaczkowych, warto wymienić 6. pozycję Idy Kupś w finale boulderingu.

Wywiad z AleksandrÄ… KaÅ‚uckÄ… – Tarnowska.tv >>>

Aleksandra KaÅ‚ucka stajÄ…c na najwyższym stopniu podium potwierdziÅ‚a Å›wietne przygotowanie do sezonu startowego. W tym roku w zawodach Pucharu Europy Juniorów rozegranych w Tarnowie zajęła 1. miejsce, w kolejnych zawodach z tego cyklu rozegranych we wÅ‚oskim Arco uplasowaÅ‚a siÄ™ na 3. pozycji. ZdobyÅ‚a również tytuÅ‚ mistrzyni Polski juniorów we wspinaczce na czas, Natalia KaÅ‚ucka w tych zawodach wywalczyÅ‚a tytuÅ‚ wicemistrzyni. W pozostaÅ‚ych zawodach mistrzowskich w tych kategoriach wiekowych – zarówno w boulderingu jak i prowadzeniu – tytuÅ‚y Mistrzyni Polski zdobywaÅ‚a Natalia, a Ola byÅ‚a druga. Obie zawodniczki trenujÄ… obecnie pod okiem Tomasza Mazura. Od tego roku reprezentujÄ… barwy KU AZS PWSZ w Tarnowie. Ich pierwszym trenerem byÅ‚ Tomasz Oleksy.